Reklamné oznámenie
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.

Fico a Tomáš majú veľký problém 13. priemerným  dôchodkom  Seniori, príliš sa netešte.

Analytici tvrdia, že Sociálna poisťovňa nemá príjmy na to, aby vyplatila 13. dôchodky

Sociálna poisťovňa (SP) nemá príjmy ani rezervy na to, aby vyplatila v novembri tohto roka 13. dôchodky. Ak si vláda budúci rok požičia na ďalšie 13. dôchodky na finančných trhoch, čistý dlh Slovenska bude o 8 – 10 miliárd vyšší, ako je v súčasnosti. Na sociálnej sieti na to upozornila nezávislá občianska iniciatíva Dáta bez pátosu.

V pondelok informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD) o tom, že poberatelia dôchodkov dostanú vyplatený 13. dôchodok v roku 2024 v plnej výške tohto priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. Dáta bez pátosu odhadujú, že ide o približne 570 – 600 eur.

Z čoho dôchodky vyplatia?

Ak si vláda požičia na finančných trhoch, požadované výnosy na slovenských dlhopisoch narastú na 5 % oproti súčasným 4 %, za ktoré si vláda požičala. Celková suma by tak podľa iniciatívy mala byť 700 miliónov eur pri 1,15 milióna seniorov. Ak by sa pridali aj vdovecké, vdovské, sirotské a invalidné dôchodky, išlo by približne o jednu miliardu eur.

 

Iniciatíva uviedla, že v októbri dostane SP od vlády financie a v novembri ich vyplatí ako dôchodky. Ak seniori všetky peniaze minú, štátu sa v prvom štvrťroku 2025 vráti približne 15 % dane z pridanej hodnoty (DPH) naspäť. „Ide o dekonsolidáciu verejných financií asi v hodnote 0,3 % hrubého domáceho produktu (HDP), lebo rátať treba len nárast 13. dôchodku oproti tohtoročným 300 miliónom eur,“ dodali Dáta bez pátosu.

 

  • Komentáre sú prázdne.