Reklamné oznámenie
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.

AKTUÁLNE Rúti sa na nás NIČIVÝ VIETOR so silou HURIKÁNU! ŠKODY bude páchať aj na SLOVENSKU: TU to bude NAJHORŠIE

BRATISLAVA – Už dnes vo večerných hodinách do Európy dorazí extrémne počasie. Na svedomí ho bude mať tlaková níž CIARÁN, s ktorou udrie vietor so silou hurikánu 2. kategórie. Veľmi veterno bude nasledujúce dva dni aj na Slovensku, SHMÚ varuje pred škodami.

 

Mohutná tlaková níž CIARÁN na starý kontinent smeruje z Atlantiku. Ako píše iMeteo, poryvy vetra na pobreží Európy by mali dosiahnuť 130 až 170 km/h. Na otvorenom Atlantiku by však mohli poryvy dosiahnuť až 200 km/h, čo je už rýchlosť porovnateľná s hurikánom 3. kategórie.

To najextrémnejšie čaká západnú Európu. Poryvy vetra môžu v Bretónsku dosahovať rýchlosť až do 170 km/h. Veterno bude tiež v oblasti Lamanšského prielivu. Vlny môžu mať výšku až 10 metrov a na severozápade Francúzska až takmer 15 metrov, čo môže spôsobiť povodne, upozorňuje portál.

Na Slovensku sa rozfúka v dvoch vlnách

Silný vietor sa nevyhne ani nášmu územiu. Vietor by mal výrazne zosilnieť v dvoch vlnách. Prvé zosilnenie nás čaká vo štvrtok popoludní, keď na západe, severozápade a severe Slovenska bude vietor v nižších polohách dosahovať podľa iMeteo nárazy vetra okolo 70 km/h. Na horách to bude až okolo 100 km/h.

Druhá fáza zosilňovania vetra nastane v noci na piatok. Ráno má byť mimoriadne búrlivé. V nížinách môžu poryvy vetra dosahovať rýchlosť do 90 km/h, na západe dokonca až do 110 km/h. Na hrebeňoch Tatier môžu poryvy vetra presahovať rýchlosť až 150 km/h.

Mohutná víchrica, pravdepodobnosť škôd je vysoká

Výstrahy pred vetrom pre štvrtok a piatok vydal aj SHMÚ pre okresy západného a severného Slovenska. Najsilnejšie bude fúkať na horách, pre ktoré je v piatok vydaná výstraha druhého stupňa (oranžová farba na mape). “V polohách nad pásmom lesa miestami očakáva výskyt silného vetra, ktorý dosiahne krátkodobo (v nárazoch) rýchlosť 135 – 160 km/h a/alebo priemernú rýchlosť 90 – 105 km/h, t.j. silná až mohutná víchrica,” varujú meteorológovia okresy, pre ktoré vydali výstrahu druhého stupňa. Podotýkajú, že táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

 

 

 

  • Komentáre sú prázdne.