Reklamné oznámenie
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.

Hríb červený

Caloboletus calopus Fr.
hřib kříšť

Klobúk/Plodnica:

Klobúk má 30-150 mm v priemere, najprv býva polguľovitý, potom klenutý, vankúšovitý a v dospelosti aspoň na temene plochý, suchý a matný; v mladosti jemne plstnatý, v dospelosti holý, bledohnedý, olivovo plavohnedý, žltkastohnedý, s okrajom dosť dlho podvinutým a nepravidelne poprehýbaným.

Rúrky sú 3-16 mm dlhé, pri hlúbiku vykrojené, citrónovožlté, neskoršie s olivovým nádychom, na reze modrejúce alebo modrozelenajúce. Póry sú okrúhle, drobné, najprv sivožlté, potom žiarivo citrónovožlté, neskôr zelenkasté; otlačením modrozelenejú.

Hlúbik:

Hlúbik je 30-150 mm vysoký a 10-45 mm hrubý, v mladosti zvyčajne bruchatý, potom kyjakovitý, zriedkavo aj valcovitý, pod klobúkom stenčený. Býva krásne karmínovočervený, okrem hornej časti pod klobúkom, kde je jasnožltý (niekedy býva aj celý červený), a dolnej časti, kde je obyčajne kalne hnedočervený; otlačením modrie. Na povrchu ho zdobí jemná, ale nápaditá sieťka, na vrchole bielej farby na žltom podklade, inde mäsovočervená alebo špinavočervená; neskôr dostáva od bázy nahor hnedý tón. Oká sieťky sa smerom k dolnej časti zväčšujú a sú pretiahnutejšie, celkom dolu miznú.

Dužina:

Dužina je belavá až bledo krémovožltkastá, na vzduchu dosť rýchlo zelenomodrie, ale čoskoro sa odfarbuje, v báze hlúbika je špinavočervenkastá; je tvrdá, vonia slabo hubovo, chuť má najprv sladkastú a potom veľmi horkú.

Výtrusný prach:

Výtrusný prach je bledo okrovoolivový až hnedastoolivový.

Výskyt:

Hríb červený rastie od júla do októbra v ihličnatých i v listnatých lesoch, najmä v podhorských krajoch. Je rozšírený v celej Európe, na Kaukaze a možno aj na Ďalekom východe. V Japonsku a v Severnej Amerike ho dosiaľ nenašli.

Význam:

Je to nejedlá huba, odpornej chuti; nie je jedovatá, ale na prípravu jedál ju nemožno použiť.

Podobné druhy:

Boletus satanas 

 

 

  • Komentáre sú prázdne.