Reklamné oznámenie
E-shop ľahko & rýchlohttps://www.weblahko.skSystém WebĽahko ponúka moderné e-shop s podporou on-line platieb.
Maj vlastné webové stránky!https://www.weblahko.skMať svoje vlastné webové stránky nebolo nikdy jednoduchšie. S WebĽahko ich môžete mať aj Vy.
Tvorba webových stránokhttps://blog.pageride.comSpoznajte výhody balíčka služieb Premium! Aktivujte si ho na 30 dní ZADARMO.

Starosta Žehry bol odsúdený za rôzne zločiny

 

Marián Mizigar bol odsúdený za krvavý útok mačetou a obchod s z ľuďmi a nútenú prostitúciu. 

KOŠICE. Marián Mižigár (53), v roku 2006 zvolený za starostu obce Žehra v zmanipulovaných voľbách, predával ženy na prostitúciu do Českej republiky. Šesť rokov od podania obžaloby o tom právoplatne rozhodol Krajský súd v Košiciach.

Pod zámienkou sprostredkovania práce Mižigár v roku 2003 odviezol do okresu Chomutov štyri dievčatá zo Spiša. Dve predal majiteľovi nočného podniku Gondola, ktorý bol členom väčšej medzinárodnej skupiny obchodníkov s ľuďmi. V inom prípade obchod s ďalšími piatimi ženami pripravoval.

Odpočúvali ho Česi
Okresný súd v Spišskej Novej Vsi mu za to vlani v novembri vymeral štyri a pol roka. Krajský súd teraz zamietol odvolanie Mižigára proti prvostupňovému rozsudku. Len na základe dôkazov, ktoré nazbierala slovenská polícia, pritom nemusel byť odsúdený.

Exstarostu dostali odposluchy telefonátov českej polície. Odpočúvala viacerých majiteľov baru pri Chomutove. S jedným z nich Mižigár na jar a v lete 2003 intenzívne komunikoval. Český komplic v jednej nahrávke napríklad Mariánovi zo Slovenska s prezývkou „Kocky“ hovorí, že za dodané dievčatá zaplatí 50–tisíc korún, až keď si ich prezrie.

Našli ju v Nemecku
Mižigárovi nepomohlo, že ženy, ktoré ho pred vyšetrovateľom a niektoré aj na prvých pojednávaniach usvedčovali, že v bare dostal za nich peniaze a nechal ich tam robiť prostitútky alebo striptérky, neskôr svoje výpovede odvolali. Majiteľ podniku v Čechách dokonca vypovedal, že ho vôbec nepozná.

„Na zmenené výpovede súd neprihliadol, považoval ich za účelové. Niektoré z nich je možné pripísať obavám. Svedkyňa A. bola objavená a navštívená v Nemecku osobami blízkymi obžalovanému. Obavy boli potvrdené jej reakciou pred pojednávaním, kedy požiadala o predčasný vstup do miestnosti, aby sa vyhla kontaktu s obžalovaným,“ napísal okresný súd v rozsudku.

Na súde Mižigár odmietol vypovedať. Pred vyšetrovateľom všetko poprel. Tvrdil, že do Čiech sa vybral, aby sa v Prahe zamestnal. Pracovať tam podľa neho chceli aj dievčatá, ktoré zviezol. „S ďalšími mužmi sme mali záujem o murárske alebo kopáčske práce. Čo chceli robiť dievčatá, som sa nezaujímal,“ hovoril.

Starosta bez mandátu
Mižigár s nedokončeným základným vzdelaním sa stal starostom v prevažne rómskej obci Žehra, hoci bol dovtedy šesťkrát súdne trestaný. V roku 2008 Ústavný súd vyhlásil voľby za neplatné, lebo voliči dostávali pred vstupom do miestnosti lístky s číslom kandidáta. Aj keď stratil mandát, ešte pol roka odmietal Mižigár odovzdať úrad a bral plat vo výške 2 300 eur.

Exstarosta Žehry Marián Mižigár, ktorý si odpykal 4,5-ročný trest za obchodovanie s ľuďmi, vyšiel spoza mreží o 18 mesiacov neskôr lebo spáchal ďalší trestný čin krvavý útok mačetou.

Pred senát ho v modrom mundúre a s putami na rukách priviedla eskorta. V súčasnosti si totiž odpykáva 4,5-ročný trest, ktorý dostal v auguste 2011 za obchodovanie s ľuďmi.

 

Mižigár čelil obvineniu z prečinov výtržníctva a ublíženia na zdraví kedy islo o skutok mačetou  z júla 2009, ktorý sa stal v rómskej osade Žehra.

Podľa znenia obvinenia Mižigár žiadal od Rastislava H. vrátenie 100 eur. Keď to muž odmietol, Mižigár sa po ňom zahnal mačetou.

Útok poprel
Na začiatku vyšetrovania Mižigár vypovedať odmietol, neskôr vyrukoval s verziou, že v čase činu v obci vôbec nebol.

V žiadnom prípade peniaze od Rastislava nepýtal, ani sa po ňom nezahnal mačetou. Na krivú výpoveď ho vraj naviedli.

Čosi iné však v prípravnom konaní aj na Okresnom súde v Spišskej Novej Vsi vypovedal seknutý Rastislav. Od Mižigára si vraj dávnejšie požičal 160 eur a podľa dohody mu vrátil 330.

Keď šiel v osudný deň s manželkou po ulici, pristavila sa pri nich čierna Škoda Superb. Bol v nej Mižigár, ktorý si pýtal ďalších 100 eur.

„Keď som mu ich odmietol dať, povedal, že ma zabije,“ tvrdil Rastislav.

„Z kufra auta vybral mačetu a začal ma naháňať. Zľakol som sa a začal som utekať, no spadol som. Keď som ležal na chrbte, Mižigár sa postavil nado mňa a mačetou, ktorú držal oboma rukami, sa po mne zahnal. Dal som ruky pred seba a vtedy ma zasiahol.“

Pokus o vraždu?
Okresný súd vykonal rozsiahle dokazovanie. Vypočul desiatky svedkov, z ktorých väčšina boli príbuzní jedného alebo druhého účastníka incidentu.

Navzájom sa obviňovali z klamstva či prekrúcania faktov. K slovu sa dostalo i niekoľko policajtov a znalcov.

Mižigár, ktorý počas trvania tohto procesu nastúpil do výkonu trestu za kupliarstvo, svojimi argumentmi neuspel.

Súd ho uznal vinným a siedmym rozsudkom v jeho krimikariére poslal na ďalších 18 mesiacov za mreže. Hoci sa Mižigár odvolal a zmenil obhajcu, nepochodil ani na krajskom súde.

Predseda odvolacieho senátu skonštatoval, že okresný súd rozhodol správne a pochválil aj písomné vypracovanie vyše 20-stranového rozsudku.

Na záver sudca dodal, že konanie odsúdeného Mižigára mohlo byť posúdené aj ako pokus o vraždu.

No keďže sa prokurátor voči verdiktu okresného súdu neodvolal, krajský ho už nemohol sprísniť...

 

 

 

  • Komentáre sú prázdne.